Dans Kursumuz - Türkiye’nin En Çok Tercih Edilen Dans Kursu

Alzheimer’a Karşı Oryantal Dansı!

Dans etmenin fiziksel ve ruhsal rahatsızlıkları ortadan kaldırmada büyük etkisi olduğu biliniyor. Bu rahatsızlıklardan birinin de Alzheimer olduğu söyleniyor. Monaco kraliyet ailesine dans eğitimi veren, ”Prens ve prenseslerin dansçısı” olarak tanınan Lale Roche, spor ve dans figürlerini harmanlayarak geliştirdiği ”gym-oryantal” sayesinde öğrencilerinin fiziki rahatsızlıklarının ortadan kalktığını belirtirken Alzheimer hastalığına karşı da iyi bir silah olduğunu söylüyor.

Paris başta olmak üzere farklı Avrupa kentlerinde dans eğitmenliği yapan Lale Roche, Monaco kraliyet ailesine dans eğitimi vermesi dolayısıyla ”Prenslerin ve prenseslerin dansçısı” olarak da tanınıyor. Ünlü eğitmen dansın kişilerin zihinsel işlevlerini artırdığını ve hafızalarını güçlendirdiğini söylüyor.

Zihninizi Dansla Geliştirin!

Kilo verme, duruş ve omurga sorunlarını çözme, bel ağrılarını giderme gibi avantajları olan oryantal, şimdi de Alzheimer ile savaşıyor. Roche’nin de belirttiği gibi vücudun değişik bölgeleriyle 5-6 hareketi aynı anda yapmayı gerektiren dans, özellikle alzheimer hastaları için de çok önemli. Dr. Mehmet Öz’ün de televizyon programlarında belirttiği gibi, Alzheimer hastalığına karşı dans son derece etkili bir yöntem olabiliyor.

Fizyoterapistlerin de hastalarına önerdiği oryantal dansı, stresi ve kaygıyı da azalttığı için insanları rahatlatıyor. Oryantalin Alzheimer ile savaşında en büyük avantajları ise şunlar oluyor:

Oryantal bel ve karın bölgesi ile aynı anda farklı kasların çalışmasını sağlıyor.
Dans ederken hareketlerin düşünülmesi zihnin çalışmasını sağlıyor.alzheimera-karsi-oryantal-dansi
Dans sırasında hareketlerin hatırlanmaya çalışılması zihnin güçlenmesini sağlıyor.
Oryantal stresi azaltarak Alzheimer’ın olumsuz etkilerine direniyor.
Oryantal kişiye mutluluk verdiği için hastaların çoğunun hayata bakışını değiştiriyor.
Eğlenceli müzikleri ile kişiyi kaygılarından uzaklaştırıyor.
Ritmik bir dans olması açısından müzik ve hareketler arasında bağ kurulması kolay oluyor. Bu durum da kişinin zihninin hareket halinde olmasını sağlıyor.
Dans etmek aynı zamanda fiziki gücü artırdığı için kişiler yaşama daha sıkı sarılıyorlar.
Oryantal günlük hayattaki aktivitelerin de daha rahat yapılmasını sağlıyor.
Oryantale Ne Zaman Başlamak Gerekir?
alzheimera-karsi-oryantal-dansi-2Oryantal yapmaya başlamak için hastalığın ortaya çıkmasını beklemek yanlıştır. Özellikle 60 ve üstü iseniz oryantal yapmaya hemen başlayabilirsiniz. Oryantal sayesinde hem sosyalleşmiş hem de sağlığınızı korumuş olursunuz.Kolay öğrenilmesi ve zor hareketlerinin bulunmaması nedeniyle her yaştan dans sever için uygun bir danstır. Yaş gruplarına göre ayrılan sınıflara katılarak sağlığınızı korumaya hemen başlamış olursunuz.

Oryantal Alzheimer Olmayı Engeller Mi?

Oryantal, Alzheimer olmayı engellemese de bu hastalığın ortaya çıkmasını geciktirebilir. Alzheimer olan hastalarda ise fiziksel ve zihinsel kabiliyetlerini artırmaya yarayabilir. Doktor önerisi olmadan kişi istediği dansa başlayabilir.

Bu nedenle sadece oryantal değil; vals, salsa, bachata, merengue, modern dans, zeybek ve sirtaki gibi danslar yapılabilir. Hastaların ayrıca pilates ve yogaya başlaması da vücutlarının direncini artırabilir, zihinsel ve ruhsal olarak rahatlamalarını sağlayabilir.

Neden Dans Kursumuz


Dansın Kalbinin Attığı Yer: Dans Kursumuz

Türkiye’nin Dans Merkezi: Dans Kursumuz


Dans ve Dans Üzerine Tavsiyeler